Święto Niepodległości

15 listopada 2023 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości. Przedstawiali ją uczniowie klas szóstych dla klas 0-3, a następnie dla klas 4-8. W trakcie przedstawienia mogliśmy przypomnieć sobie po krótce historię naszego państwa od pierwszego rozbioru z końca XVIII wieku do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Mogliśmy zobaczyć scenki m.in. z pożegnania dziewczyny z żołnierzem, który szedł walczyć, z powstania Mazurka Dąbrowskiego, rozbiorów. Uczniowie mieli ubrane piękne historyczne stroje. Trzech narratorów pięknie opowiadało o wydarzeniach dziejących się w okresie tych 123 lat w których Polska straciła swoją niepodległość. Gdy pod koniec żołnierze weszli na scenę po odzyskaniu niepodległości 11 listopada 1918 roku, dziewczyny witały ich z kwiatami. Następnie była krótka rozmowa wnuczki i dziadka o niepodległości i podziękowania dla widzów. Na samym końcu uczniowie zaśpiewali kilka patriotycznych pieśni.
Natomiast w czwartek 16 listopada odbył się w sali wiejskiej w Tuchorzy Wieczór z pieśnią. Krótka relacja poniżej.

16 listopada na sali wiejskiej w Tuchorzy odbył się wieczór z pieśnią. Na wydarzenie przybyło wiele osób. Dla gości wystąpili uczniowie z klas szóstych Szkoły Podstawowej w Tuchorzy. Program występów obejmował: przedstawienie z okazji Święta Niepodległości, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz miło spędzony czas przy kawie i słodkościach. Uczniowie jak zawsze stanęli na wysokości zadania i pięknie się zaprezentowali. Każdy z młodych aktorów bezbłędnie zagrał swoją rolę. Kolorowe stroje dodatkowo podkreśliły charakter tego wydarzenia. Gromkim brawom nie było końca. Tak piękne chwile na pewno na długo pozostaną w pamięci zgromadzonych.
Faustyna Tomaszewska